Pakiet ubezpieczeń dla lekarza

Chyba każdy zdaje sobie sprawę z tego, że praca medyka nie należy do najłatwiejszych. Czy to mało się słyszy, że niektórzy lekarze mają dyżury po 24h na dobę, a nawet i dłużej! Takie rzeczy są jak najbardziej realne i mają miejsce w Polsce. Stres, zmęczenie, ogromna ilość obowiązków sprawia, że o błędy podczas wykonywania obowiązków zawodowych, naprawdę łatwo.

Poszkodowani pacjenci

Ciężarna, która zmarła przy porodzie; zakażenie groźnym wirusem podczas leczenia zębów; nieprawidłowo wykonany zabieg wycięcia krostek z ciała, doprowadzające do powstania szpetnych blizn – to tylko kilka przypadków, a jest ich w całej Polsce zdecydowanie więcej. Poszkodowanych pacjentów jest naprawdę ogromna ilość. To właśnie dlatego wyszło specjalne rozporządzenie w 2010 roku, które jawnie mówi o tym, że OC dla lekarzy ze strony iexpert.pl jest rzeczą obowiązkową. Chociażby po to, aby każdy pacjent mógł liczyć, w razie popełnienia błędu lekarskiego, na wypłatę odszkodowania.

Chyba każdy zdaje sobie sprawę z tego, że praca medyka nie należy do najłatwiejszych

Suma gwarancyjna w OC lekarza

Chyba najbardziej interesująca informacja – zarówno dla pacjenta, jak również dla samego medyka. Z jakimi sumami gwarancyjnymi ma się w tym przypadku do czynienia? Mowa tutaj o kwotach od 25.000 euro do nawet 100.000 euro – o ile okres ubezpieczenia wynosił m.in. dwanaście miesięcy. Dokładna kwota uzależniona jest również od tego, z jakiej specjalizacji lekarzem ma się do czynienia. Czy będzie to dentysta, internista, chirurg, alergolog, itd. Tak, każda specjalizacja medyczna ma w tym względzie co innego do „powiedzenia”.  Ciekawostką jest to, że 100.000 euro to odszkodowanie dla pacjentów, którzy zostali „skrzywdzeni’ przez lekarzy takich specjalności, jak ginekologia, anestezjologia, jak również onkologia kliniczna, a nawet położnictwo. Na takie odszkodowanie mogą liczyć również pacjenci chirurgii – chyba, że jest odrębny zapis, który ustala inną kwotę odszkodowania.

Kto musi mieć obowiązkowe OC dla lekarzy?

Należy doprecyzować to, kto musi wykupić polisę od Odpowiedzialności Cywilnej. A więc mowa tu jest o:

  • medykach wykonujących zawód na terytorium Polski w zakładzie opieki zdrowotnej,
  • medykach wykonujących zawód w ramach indywidualnej praktyki lekarskiej,
  • lekarzach indywidualnej specjalistycznej praktyki lekarskiej,
  • lekarzach grupowej praktyki lekarskiej.

Niezależnie już od ochrony ubezpieczeniowej OC, należy zwrócić uwagę na to, jak wykonuje się obowiązki medyczne

To właśnie oni zobowiązani są do tego, aby pokrywać wszelkiego rodzaju koszta, jakie powiązane są z ubezpieczeniem OC. Nie da się jednak powiedzieć, ile dokładnie wynosi taka ochrona ubezpieczeniowa, ponieważ to wszystko uzależnione jest od tego, z jaką dokładnie specjalizacją medyczną ma się do czynienia. Nawet, jeżeli składka wydawać się może wysoka, nie ma co wzbraniać się przed jej zapłaceniem. Tym bardziej, że na pewno będzie ona zdecydowanie niższa od ewentualnego odszkodowania, jakie trzeba by wypłacić pacjentowi z własnej kieszeni (jeżeli ktoś nie będzie miał OC).

Staranne wykonywanie obowiązków

Niezależnie już od ochrony ubezpieczeniowej OC, należy zwrócić uwagę na to, jak wykonuje się obowiązki medyczne. Może łatwo się to mówi, ale zawód medyka to wielka odpowiedzialność. Warto służyć innym osobom, chroniąc ich zdrowie. Każdy lekarz powinien zdać sobie sprawę z tego, że to od niego zależy nie tylko kondycja zdrowotna, ale również życie. Chyba żaden lekarz nie chce żyć ze świadomością, że to właśnie przez niego któryś z pacjentów stracił życie. Takie obciążenie psychiczne na pewno nie zostanie wymazane przez żadne odszkodowanie. Lekarz może być pewny tego, że będą gryzły go wyrzuty sumienia, jeżeli doprowadzi do błędu (więcej: https://milanowek-ubezpieczenia.pl/ubezpieczenie-oc-lekarzy-kompendium-wiedzy/).

Możesz również polubić