Ubezpieczenie OC lekarzy – kompendium wiedzy

Zawód lekarza jak powszechnie wiadomo wiąże się z bardzo dużą odpowiedzialnością. Nawet bardzo doświadczony medyk może popełnić błąd. Niestety nawet najdrobniejszy błąd może mieć bardzo poważne konsekwencje. Zgodnie z polskim prawem każdy praktykujący lekarz zobowiązany jest do wykupienia OC, które dokładnie zostanie opisane w niniejszym artykule.

Obowiązkowe ubezpieczenie OC dla lekarzy

Zawód lekarza jak powszechnie wiadomo wiąże się z bardzo dużą odpowiedzialnością.

Jak wspomniano we wstępie wszyscy lekarze, którzy wykonują działalność leczniczą na terenie Polski zobowiązani się do podpisania stosownej umowy z firmą ubezpieczeniową. W sytuacji, gdy dojdzie do popełnienia mniejszego lub większego błędu w sztuce, to właśnie ubezpieczyciel ponosi pełną odpowiedzialność finansową za wypłacanie odszkodowania. Warto wspomnieć również o tym, że firmy oferują wiele innych pakietów ubezpieczeniowych, z którymi warto się zapoznać. W zależności od szkody ubezpieczenie może pokryć nie tylko wszelkie koszty leczenia, ale również koszty ewentualnej rehabilitacji. Jeżeli poszkodowana osoba nie może pracować to otrzymuje stosowne środki, które umożliwiają godziwe życie. Dobrowolne OC lekarza jest zaadresowane nie tylko dla lekarzy, którzy prowadzą własną działalność gospodarczą, ale również do lekarzy, którzy są zatrudnieni na umowie o pracę, umowie zlecenie lub umowę o dzieło.

Ile kosztuje ubezpieczenie OC?

Zakłady ubezpieczeniowe oferują różne warianty ubezpieczenia OC dla lekarzy, spedytorów, pielęgniarek i przewoźników. Jeżeli istnieje taka możliwość to warto wybrać kompleksowe pakiety, dzięki czemu można liczyć na najkorzystniejsze warunki. Obowiązkowe ubezpieczenie OC lekarzy dostępne jest samodzielnie albo w pakiecie z wieloma dodatkowymi ofertami. Wybierając najkorzystniejsze OC należy zwrócić uwagę na sumę gwarantowaną ubezpieczenia. W dużej mierze to właśnie od jej wysokości będzie uzależniona miesięczna składka. Obowiązkowy pakiet OC dla lekarzy kosztuje kilkaset złotych na rok.

Co tak naprawdę wchodzi w zakres OC lekarzy?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC lekarzy zapewnia możliwość pokrycia ewentualnych szkód, które powstały na skutek błędu lekarskiego

Obowiązkowe ubezpieczenie OC lekarzy zapewnia możliwość pokrycia ewentualnych szkód, które powstały na skutek błędu lekarskiego. Dużym zainteresowaniem cieszy się także dodatkowe ubezpieczenie dotyczące ochrony prawnej dla lekarzy. W tym konkretnym przypadku firma ubezpieczeniowa zapewnia swoim klientom fachową pomoc prawną w życiu zawodowym i prywatnym. Dodatkowo ubezpieczyć można się również przed materiałami zakaźnymi. Wielu lekarzy wybiera ubezpieczenia ochronne przed HIV lub WZW. Aby wybrać najlepsze ubezpieczenie OC lekarzy warto skorzystać z fachowego doradztwa.

 

Możesz również polubić