Ubezpieczenie, czyli obowiązkowy punkt na liście przed przyjazdem do Polski
Świat stoi otworem i wypadki chodzą po ludziach. Te dwa sformułowania idealnie pasują do siebie, jeśli mowa o ubezpieczeniach dla cudzoziemców. Poznawanie świata wiąże się z podróżowaniem do miejsc, które są kompletnie obce. Brak znajomości języka oraz kwestii administracyjnych w danym regionie kraju, może być uciążliwy, jeśli w skutek wypadku ucierpimy. Co gorsza, przymusowa hospitalizacja niejednokrotne ciągnie za sobą ogromne koszty. Jak powinien zabezpieczyć się obywatel innego kraju przed przyjazdem do Polski?
Ubezpieczenie zdrowotne – dla kogo?
Checklista przed wyjazdem zwykle zawiera wiele pozycji, których odhaczenie równoznaczne jest z odpowiednim przygotowaniem się do wyjazdu. Na takiej liście koniecznie powinno znaleźć się ubezpieczenie zdrowotne. Podobnie w sytuacji, kiedy osoby wjeżdżają na teren Polski w celach zarobkowych. Co prawda, ubezpieczenie z pracy pokrywa część ewentualnych szkód, ale zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest wykupienie prywatnej polisy. Tak więc w ubezpieczenie zdrowotne powinny zaopatrzyć się osoby, które odwiedzają Polskę w celach turystycznych, służbowych lub podejmują pracę lub naukę w dłuższym okresie czasu.
Co obejmuje ubezpieczenie zdrowotne?
Ubezpieczenia zdrowotne dla cudzoziemców są w ofercie prawie każdej firmy ubezpieczeniowej. Do spopularyzowania tego typu produktów przyczyniło się to, że coraz więcej osób migruje z różnych względów. Przed podjęciem decyzji jakiego ubezpieczyciela wybrać, warto zapoznać się ze świadczeniami gwarantowanymi w ramach wybranej opcji. Zwykle oferty zawierają:
- leczenie szpitalne, w tym niezbędne operacje i zabiegi ambulatoryjne,
- wizyty u lekarza w razie wyniku nagłej potrzeby,
- przymusowe leczenie w trakcie ciąży oraz w przypadku porodu,
- transport medyczny,
- assistance – pomoc w podróży,
- zwrot wszystkich poniesionych w wyniku wypadku kosztów.
Oferty proponowane przez ubezpieczycieli zwykle są elastyczne oraz tworzone w formie pakietów, które obejmują różny zakres. Bez wątpienia koszty, które ponoszone są przy wykupieniu polisy to kropla w morzu w porównaniu do kwot generowanych w trakcie nieszczęśliwego wypadku.
Jak wykupić polisę?
Przed wykupieniem polisy należy w pierwszej kolejności porównać produkty proponowane przez różne firmy ubezpieczeniowe. Oferty różnią się cenami i zakresem. Do wyboru jest też czas, który obejmuje polisa. W sieci można znaleść specjalne porównywarki ubezpieczalni, jednak z łatwością da się to zrobić na własną rękę. Ubezpieczenie zdrowotne dla cudzoziemców wybrane, co dalej? Dokładna instrukcja jak zrealizować zakup znajduje się na stronie wybranej firmy. Zwykle całość odbywa się w kilku prostych krokach. Po wyborze ubezpieczyciela, należy podjąć decyzję, który wariant jest najbardziej korzystny. W kolejnym etapie wypełniany jest wniosek w formie online, co ułatwia cały proces. Firmy ubezpieczeniowe, chcąc wyjść na przeciw potrzebom każdego klienta, umożliwiają wybór języka, w którym wypełniany jest wniosek. Po sukcesywnym wypełnieniu dokumentu należy opłacić składkę. Tutaj podobnie jak wcześniej, forma opłaty pozostawiona jest do wyboru dla klienta. Aby usprawnić proces, ubezpieczyciele wprowadzili opcję szybkiej płatności za pomocą internetu. Ostatni już krok to odbiór polisy. Obecnie ubezpieczalnie przesyłają polisę drogą elektroniczną. To wygodna forma, która w żaden sposób nie ujmuje tradycyjnej, jednak jest sporo wygodniejsza. Oczywiście chętni, mogą wydrukować sobie potwierdzenie ubezpieczenia. Bez znaczenia, czy osoba posiada wydrukowaną polisę, czy elektroniczną, jest ona tak samo ważna.