Ubezpieczenie najemcy – mieszkanie i OC
Ubezpieczenie najemcy, choć nieobowiązkowe, to jednak obowiązek jego zawarcia jest coraz częściej wpisywany w zawierane umowy najmu mieszkania, czy domu. Czy właściciel może tego wymagać i przed jakimi zdarzeniami chroni nas ubezpieczenie najemcy?
Ubezpieczenie mieszkania – kwestia właściciela czy najemcy?
Wprowadzając się do nowej wynajmowanej lokalizacji może być ona albo w części urządzona, albo możemy zastać puste ściany i całą resztą mamy się zająć we własnym zakresie. Niezależnie od podziału ról na właścicielu w jego dobrze pojętym interesie spoczywa ubezpieczenie mieszkania od pożaru, zalania, przepięć w części sprzętów, które są jego własnością.
Jeżeli wprowadzając się pod nowy adres, wnosimy tam swoje meble, sprzęty AGD, RTV, książki, ubrania, biżuterię sami odpowiadamy za ich los. Nawet wynajmując mieszkanie możemy udać się do wybranego przez nas Towarzystwa Ubezpieczeniowego i ubezpieczyć lokal na podstawie umowy najmu w części należącej do nas. Wówczas jeżeli w wyniku przepięcia, kradzieży, czy zdarzeń losowych ulegną one szkodzie, ubezpieczyciel wypłaci nam odszkodowanie, jednak nie będzie ono wyższe niż suma ubezpieczenia wskazana dla konkretnego rodzaju mienia. A co z ubezpieczeniem najemcy w kwestii OC?
Ubezpieczenie najemcy a OC
Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym jest dobrowolne i zazwyczaj wykupuje się je na rok kalendarzowy, choć w szczególnych sytuacjach można samemu określić termin odpowiedzialności. Można zakupić je na okres praktyk, czy wakacyjnej pracy i wynajmowanego w związku z nią mieszkania. OC w życiu prywatnym działa w przypadku szkód nieumyślnie wyrządzonych osobom trzecim. Zazwyczaj w podstawie zakresem obejmuje całą Polskę, jednak można dokupić także rozszerzenie terytorium na Europę, czy świat. Warto wiedzieć o tym, że wynajmując mieszkanie, narty, czy pokój w hotelu, warto mieć wykupione ubezpieczenie najemcy.
W momencie, gdy uszkodzimy podłogę, narty, czy zalejemy sąsiada to właśnie ubezpieczenie najemcy uchroni nas od zapłaty kwoty wyrządzonych kwot z własnych funduszy. Wykupując ubezpieczenie najemcy warto także doprecyzować jedną kwestię. Mianowicie:
- ubezpieczenie najemcy nieruchomości działa w momencie gdy wynajmujemy od właściciela puste ściany z podłogami i to je w wyniku niezamierzonych czynów uszkodzimy,
- ubezpieczenie najemcy ruchomości domowych będzie miało zasadność w momencie, gdy wchodzimy do pomieszczenia, które jest już częściowo lub całkowicie umeblowane. Mamy tutaj na myśli wszystkie meble, tapety, kuchnię, łazienkę.
Najkorzystniej byłoby wykupić od razu obie klauzule, ponieważ nie wiadomo, jak sytuacja ubezpieczenia najemcy się rozwinie. Odszkodowanie otrzyma właściciel mieszkania lub sąsiedzi z którym mamy podpisaną umowę najmu, gdy np.:
- pęknie wężyk od pralki i w czasie naszej nieobecności wyciekająca woda zaleje płytki podłogowe oraz przesiąknie do sąsiada mieszkającego piętro niżej,
- w czasie wizyty gości stłuką oni szybę w barku, należącym do właściciela,
- do dziecka przyjdą goście i w czasie zabawy nieoczekiwanie piłka wybije okno balkonowe
i w podobnych sytuacjach. Za dziecko do czasu osiągnięcia przez nie pełnoletności odpowiada rodzic. Jeżeli wykupujemy ubezpieczenie najemcy OC przy okazji ubezpieczenia mieszkania możemy dopisać wszystkie osoby dorosłe, mieszkające pod tym adresem. Jeśli decydujemy się jednak na zakup tylko samego ubezpieczenia najemcy, wówczas zawiera się polisę indywidualną, więc każdy z dorosłych mieszkańców powinien mieć własną umowę odpowiedzialności cywilnej.