Czym powinno się cechować dobre ubezpieczenie górskie?

Koszty ewentualnej akcji ratowniczej w górach mogą być bardzo wysokie. Z tego powodu konieczne jest wykupienie odpowiedniej polisy. Godne polecenia ubezpieczenie górskie powinno być stosunkowo tanie, a jednocześnie musi ono uwzględniać ryzyko związane z podejmowaniem określonej aktywności.

Dlaczego warto posiadać ubezpieczenie górskie?

Wykupienie polisy jest godnym polecenia sposobem na uniknięcie nieprzyjemności związanych z wystąpieniem danego zdarzenia. Wypadki w górach zdarzają się zarówno latem, jak i w zimie. Z tego powodu do górskich wycieczek należy się zawsze właściwie przygotować. Przygotowania te obejmują zabranie odpowiednich butów i obrania, a także wykupienie stosownej polisy.

Koszty ewentualnej akcji ratowniczej w górach mogą być bardzo wysokie

Jakie sytuacje zdarzają się najczęściej?

Zgodnie z informacjami przekazywanymi przez TOPR interwencje dotyczą przede wszystkim:

Poza tym, zagrożenie dla alpinistów czy taterników mogą stanowić spadające ze zboczy górskich kamienie czy schodzące lawiny.

O czym należy pamiętać wybierając się w góry?

Zakres ubezpieczenia oraz wysokość sum gwarantowanych powinny być uzależnione od rodzaju podejmowanej aktywności oraz od destynacji.

Podczas wypraw w góry należy zawsze pamiętać o:

  1. zabraniu odpowiednich butów i odzieży – nie można zapominać o tym, że pogoda w górach może ulegać nagłej i drastycznej zmianie.
  2. przygotowaniu mapy czy latarki – osoby wybierające się w góry muszą pamiętać o zabraniu dodatkowego ekwipunku, w postaci mapy czy kompasu.
  3. wykupieniu odpowiedniej polisy

Zakres ubezpieczenia oraz wysokość sum gwarantowanych powinny być uzależnione od rodzaju podejmowanej aktywności oraz od destynacji. W poszczególnych krajach UE koszty leczenia mogą być bardzo zróżnicowane. Poza tym, warto pamiętać o tym, że koszty akcji ratunkowych przeprowadzanych na terytorium Polski pokrywane są z budżetu państwa. W innych krajach są nimi obciążani sprawcy wydarzeń. Z tego powodu godne polecenia ubezpieczenie górskie stanowi rodzaj skutecznego zabezpieczenia przez nieprzyjemnymi konsekwencjami nieprzewidzianych zdarzeń. Co ważne, koszty polisy są zwykle stosunkowo nieduże, a korzyści płynące z wykupienia ubezpieczenia niepodważalne. Tego typu polisy dają poczucie komfortu oraz pomagają w pełni cieszyć się czasem wolnym spędzanym aktywnie na świeżym powietrzu. Zakres danego ubezpieczenia może objąć tylko jedną osobę lub nawet całą rodzinę. Podczas pospisywania umowy warto jednak starannie analizować wszystkie zapisy, ponieważ ewentualne niedopatrzenie może pociągać za sobą przykre konsekwencje, w tym trudności w uzyskaniu odszkodowania.

 

Możesz również polubić