Czemu warto wykupić ubezpieczenie górskie?

Wypoczynek w górach to jedna z popularniejszych form rekreacji na świeżym powietrzu. Wyprawy po górskich szlakach są wybierane zarówno przez początkujących, jak i doświadczonych turystów. Niezależnie od poziomu zaawansowania warto pamiętać, że góry to nie tylko piękna przyroda i niesamowite widoki, ale również nieprzewidywalne warunki atmosferyczne, strome skały, niebezpieczne zwierzęta. Góry to żywioł i należy zadbać o zapewnienie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa podczas wyprawy. Poza środkami bezpośredniej ochrony warto zaopatrzyć się również w stosowne ubezpieczenie, które pokryje ewentualne koszty akcji ratowniczej lub leczenie po odniesionym urazie. Przyjrzyjmy się zatem, dlaczego ubezpieczenie w górach jest tak istotne?

Dlaczego warto zaopatrzyć się w ubezpieczenie w góry?

Wypoczynek w górach to jedna z popularniejszych form rekreacji na świeżym powietrzu

Wyprawa w góry to świetny pomysł na aktywne spędzenie czasu. Należy jednak pamiętać, że mimo swojego piękna, góry są pełne niebezpieczeństw. Jest wiele potencjalnych zagrożeń, jakie możemy napotkać w górach. Sama wspinaczka na szczyt może spowodować liczne uszkodzenia i urazy, nawet jeśli zdecydujemy się na mało wymagający szlak. Oczywiście ryzyko rośnie wraz z poziomem trudności danego szlaku górskiego, ale najczęściej wypadki zdarzają się na najłatwiejszych szlakach. Spowodowane jest to faktem, że wielu początkujących turystów lekceważy góry, co może się skończyć wypadkiem. Należy pamiętać, że odpowiednie ubezpieczenie pomoże nam pokryć ewentualne koszty leczenia lub rehabilitacji, jeśli doznamy urazu. Warto mieć to na uwadze nawet jak wybieramy się na stosunkowo łatwy szlak.

Jak wybrać odpowiednie ubezpieczenie w góry?

Kluczowym elementem, który należy brać przy wyborze ubezpieczenie w góry, jest jego wysokość. Tutaj warto pamiętać, że koszty pomocy medycznej za granicą mogą sięgać nawet wielu tysięcy euro. Jeszcze wyższe mogą być kwoty naliczone za ewentualną ewakuację, tutaj należy spodziewać się kosztów rzędu około 4000 euro w wypadku użycia śmigłowca. Przyjmuje się, że koszty ratownictwa pokrywane przez ubezpieczenie powinny wynosić minimum 10 000 euro. Ubezpieczenie pokrywa również koszty leczenia, w tym wypadku za wartość minimalną przyjmuje się 30 000 euro.

Wypoczynek w górach to jedna z popularniejszych form rekreacji na świeżym powietrzu

Co powinno obejmować ubezpieczenie w góry?

Ubezpieczenie w góry powinno obejmować zarówno leczenie, jak i również ewakuacje. Niezależnie czy wybieramy się na szlak stosunkowo łatwy, czy wymagający musimy pamiętać, że nawet stosunkowo niegroźny uraz może wymagać transportu przy użyciu śmigłowca, co znacząco podniesie cenę całej akcji ratunkowej. W wypadku, jeśli używam specjalistycznego sprzętu, możemy wybrać ubezpieczenie, które obejmuje ewentualne uszkodzenie lub zgubienie sprzętu.

Jakie są koszta ubezpieczenia?


Ceny ubezpieczenia w góry  zależą w dużej mierze od zakresu ich ochrony. Można spotkać ubezpieczenia, które zaczynają się nawet od kwoty kilku złotych za dzień, ale należy mieć na uwadze, że takie ubezpieczenie raczej nie pokryje pełnych kosztów leczenia lub ewakuacji. Należy pamiętać, że ubezpieczenie to swego rodzaju inwestycja, która może się wielokrotnie zwrócić w razie nieszczęśliwego wypadku. Pamiętajmy więc o tym, żeby nie kierować się ceną, ale zakresem świadczonej ochrony co pomoże nam w pełni cieszyć się wypoczynkiem w górach.

Jeśli planujemy wypoczynek w górach, ubezpieczenie powinno być obowiązkowym elementem, o który zadbany przy planowaniu wyprawy. Ubezpieczenie w góry  pomoże nam uniknąć wielu niechcianych problemów i kosztów, które mogą się zdarzyć nawet podczas eksplorowania pozornie niegroźnych szlaków.

Możesz również polubić